Stephen Hawking at Gonville & Caius College, Cambridge.

Stephen Hawking Kimdir ?

Stephen William Hawking CH CBE FRS ,İngiliz fizikçi , evrenbilimci , astronom , teorisyen ve yazar. Hawking  8 Ocak 1942 yılında hayata gözlerini açmıştır. 8 yaşında St. Albans okuluna başlamıştır. Mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi kolejini girmiştir. Burda matematiği çok sevmesine rağmen bölüm olarak okulda bulunmadığı için fizik bölümüne  yoğunlaşmayı seçmiştir. Daha sonra Hawking kozmoloji eğitimi almak için Cambridge’e gitmiştir.    Bir çok bölümde profesörlük yaptıktan sonra Hawking  evrenin temel prensipleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Einstein’ın teorisi olan Genel Görelilik Kuramının  Bing Bang (Büyük Patlama) ile başlayıp karadeliklerle sonlandığını göstermek için Roger Penrose ile  çalışmalar  yaparak Kuantum Mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya çıkarmışlardır. Bu o zamanın en büyük buluşlarından biriydi ki bu buluş evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çerçevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu. Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle  ilgili yaptığı çalışmalar ile bügünlerde yaşayan herkes tarafından bilinen dünyada en çok tanınan isimdir. Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır.

Bazı Popüler Kitapları;

Zamanın Kısa Tarihi 1988

Kara Delikler ve Bebek Evrenler 1993

Ceviz Kabuğundaki Evren 2001

Devlerin Omuzları Üzerinde 2002

Zamanın Daha Kısa Tarihi 2005

Stephan Hawking genç yaşta nadir görülen Motor Nöron Hastalığına(ALS) yakalanmıştır. Teşhis konulduğunda doktorlar kendisine 2 yıllık ömrün kaldığını söylemiştir. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık çalışmalarının hiçbirini etkilememiştir. Kendisi tekerlekli sandalye ye mahkum kaldığında ve konuşma yetisini kaybettiğinde bile Her Şeyin Teorisini yazmıştır.

Gençlik döneminden bu yana tekerli sandalyesi ve bilgisayarı ile bir çok ilke imza atan Stephen Hawking 14 Mart 2018 tarihinde sabaha karşı, Cambridge, İngiltere’deki evinde 76 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.