Nikola Tesla

Nikola Tesla , Amerikalı elektrik mühendisi, makine mühendisi, ve fütürist olan Sırp kökenli bir mucit dir.  Alternatif akım(AC) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır.  10  Temmuz 1856’da bügün Sırbistan sınırları içinde  olan Similijan kasabasında dünyaya gelmiştir. Asıl adı Nikola Draganic olan Tesla içine kapanık , depresif bir hayata sahipti. Abisini ölümü ile suçlanmasının ardından şizofreni başlangıcı belirtileri göstermeye başlamıştı. İnsanlarla iletişim kurma konusunda zorluklar çeken Tesla 6 yaşıdayken kendi su çarkını yapmıştı. Papaz olan babasının mesleğini yapmak yerine teknik eğitim almayı tercih etti.

Liseden sonra Prag Üniversitesine başlayan Tesla buradaki eğitimin kendisine yetmediğini düşünerek 3. Sınıftayken üniversiteyi bırakmıştır. Bundan sonra otomobil fabrikasında çalışmaya başlayan Tesla kendisini ileriki zamanlarda geçireceği ağır depresyonla baş etmeye çalışacak ama başarısız olacaktı. Bu durumu atlattıktan sonra Charles Ferdinand Üniversitesinde eğitimine devam etmek istesede babasının ölümü ile okulu bıraktı. Bu dönemde matematiğe  ve fiziğe olan ilgisi onu elektrik akımlarını araştırmaya yitti. Araştırmaları ile birlikte New York’a giden Tesla burada Edison ile anlaşarak Doğru Akım(DC) motoru üretmek için 6 ay boyunca çalışıp sonuca ulaşan Tesla Edison’un kendisine anlaşmada belirtildiği miktar parayı ödemediği için yaptıkları işbirliğini sonlandırmışlardır.

Niagara Şelalesine Hidroelektrik santrali kurma hayali kuran Tesla bu hayalini  bir çok firmanın projesini geride bırakarak şelalelerin yakınında bulunan bir adaya heykelinin  dikilmesini sağlamıştır. 1885 yılında Tesla Electric Light and Manufacturing firmasını kurmuştur. Bundan sonra bir çok projeye imza atan Tesla ilerleyen zamanlarda yatırımcılarının desteğini kesmesi ile birlikte Tesla tekrardan sıfıra ulaşmıştır. Bu yıllarda hepimizin bildiği kablusuz elektrik(Wardenclyffe Kulesi) projesi üzerinde çalışmaya başlamıştır. 1893 yılında kablosuz iletişim ile ilgili hakkında açıklamalar yaptıktan sonra çalışmalara başlamış fakat parası bittiği için bu projeyi gerçekleştirememiştir. Wardenclyffe’tan sonra Tesla, 1910’larda ve 1920’lerde çeşitli derecelerde başarıya sahip bir dizi icatla çalıştı. Parasının çoğunu harcayan Tesla, New York’ta birçok otelde yaşadı ve ödenmemiş faturaları geride bıraktı. Ocak 1943’te New York’ta öldü. Tesla’nın çalışması, onun ölümünden sonra 1960’larda Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı’nda SI birimi olarak manyetik akı yoğunluğuna Tesla adı verilene kadar göreceli belirsizliğin içine düştü. Bu durum 1990’lı yıllardan beri Tesla’ya duyulan ilginin yeniden ortaya çıkmasını sağladı.

Teslanın İcatları:

Alternatif akım

Uzaktan radyo kontrolü

Dünya çapında telsiz

Yüksek frekans öncülüğü

Dünya’nın en güçlü vericisi

İyonosfer çalışmaları, radar ve türbinler

Radyo frekans alternatörü

Uzaktan kumanda, kozmik ses dalgaları ve uzay

Sıra dışı bir karaktere sahip olan Tesla, para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamadı. Hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce Teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla’nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu. Değeri ölümünden sonra bilinen bir mucitdir Nikola Tesla.