Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein , 14 Mart 1879 Almanya doğumlu teorik fizikçi. Yaptığı fizik ve matematik çalışmaları sayesinde 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Çalışmaları;

Özel görelilik kuramı
Genel görelilik kuramı
Kütle-enerji eşitliği
Fotoelektrik etki
Brown hareketi ve istatistiksel fizik
Bose-Einstein istatistiği
Kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi

Alman İmparatorluğu’nun Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein çocukluğunu Münih’te geçirdi. Lise ve Yüksek eğitimini İsviçre’de tamamladı. İş bulmada zorluk çektikten sonra bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılına geldiğimizde sonraki dönemlerde devrim yaratacak 4 makale yayınladı. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerinde çalışmaları sebebiyle Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür. 1933 yılında Almanya’dan ABD’ye göç etmiştir. Albert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamaları ile oluşturduğu teorileri bir çok defa kanıtlamıştır. E = mc2 denklemiyle kütle-enerji eşdeğerliliği ile yıldızların nasıl enerji oluşturduğunu açıklamış , nükleer teknolojinin önünü açmıştır. Ömrünün çoğunu birleşik alan kuramı üzerinde çalışmıştır ama bunu gerçekleştirememiştir.

1999 yılında 100 fizikçiyle yapılan milenyum oylamasında Einstein tüm zamanların en iyi fizikçileri arasından 1’inci olmuştur. Einstein, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayımlamıştır, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Başarıları ve eserleri nedeniyle Einstein sözcüğü, “dahi” ile eş anlamlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 18 Nisan 1955’te Princeton Hastanesinde 76 yaşında ameliyat olmayı reddederek hayatını kaybetmiştir.