TAM GAZ (BABY DRİVER)

FİLM KÜNYE

Orijinal adı: Baby Driver

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

IMDb:  7,6

Yapım: ABD, 2017

Yönetmen:  Edgar Wright

Başrol: Ansel Elgort, Kevin Spacey, Lily James, Jon Hamm, Jamie Foxx, Jon Bernthal ve Eiza Gonzalez..

Süre: 115 dk

FİLM KONUSU

Baby genç yaşına rağmen oldukça deneyimli bir sürücüdür. Genç görünümü yüzünden Baby lakabını alan adam banka soyguncuları için sürücülük hizmeti vermektedir. Banka soygununun ardından kaçış için sürücülük yapan adamın yolu bir gün bir suç lideri ile kesişir ve onun için çalışmak zorunda kalır. Ancak girdiği bu iş başarısız olmaya mahkum bir soygundur. İşler ters gittiğinde peşine düşen farklı farklı insanlardan kaçmak zorunda kalır…
Edgar Wright imzalı aksiyon filmi Baby Driver, Wright’ın yönetmenliğini yaptığı müzik klibi “Blue Song’dan ilham alıyor.

FİLM YORUMU

Aksiyon dalında oldukça ilgi gören film 2017’a damga vuran filmler arasında geliyor. Baby (Ansel Elgort) geçmişte yaşadığı bir takım sorunlarla mücadele veren genç bir adam. Sorunların çözüm yöntemi olarak müzik dinlemeyi tercih ediyor. Uzun zamandır Doc (Kevin Spacey) adına çalışan Baby soygunlar yapmaktadır. Son işini yaptıktan sonra da Baby, sevimli garson Debora’ya (Lily James) aşık olur ve birlikte hayata açılmak isterler. Fakat Doc, Baby’i bir vurgun için daha geri çağırır ve bu sefer işler kötü sonuçlanır. Polislerden ve ekibinden kaçmaya çalışan Baby, Debora’yı zarar görmekten kurtarmaya çalışır.

YAZAR YORUMU (DİKKAT BU BÖLÜM SPOİLER İÇERİR)

Öncelikle Oldukça etkilendiğim ve herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında olduğuna inanıyorum ve izlerken hem aksiyonu hem de aşkı yaşayabileceğiniz bir film. Temelde film Baby üzerinde geçiyor. Oldukça genç ve cesaretli bu eleman kaliteli müzikler ile beraber akıl almaz sürüş yeteneğiyle de bizleri ekranlara adeta hapis ediyor. Temelde birçok soygun yapan Baby ailevi problemlerine çözüm olarak müzik dinlemeyi seçmiş bir genç. Dinledikleri müziklerde oldukça güzel.  Doc karakteri temelde soygunları planlayan ve planı oluşturan kişi. Baby şoför, Debora Baby’in sevdiği kız, Buddy soygun yöneticisi ve katil, Darling Buddy’nin kız arkadaşı, Bats de haydut. Genel anlamda karakterler suçlu, sert ve acımasız. Doc bu ekiple büyük bir soygun planı yapıyor ve olaylar başlıyor. Soygun planlanmamış olaylar ve karakterlerin duygusal durumları yüzünden patlıyor ve bir anda hesapta olmayan birçok sorun ortaya çıkıyor. İşlerinde usta olan soyguncular sorunları halletmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar ancak yeterli olmuyor. Sonunda oldukça çaba gösteren Baby’de polislere yakalanıyor. Arkadaşlar oldukça keyif aldığım filmler arasındadır sizlere de tavsiye ederim umarım sizlerde beğenirsiniz.