KAPTAN FANTASTİK

FİLM KÜNYE

Orijinal Adı: Captain Fantastic

Tür: Dram, Komedi

IMDb:  7,9

Yapım:  ABD, 2016

Yönetmen: Matt Ross

Başrol: Viggo Mortensen, Frank Langella, George Mackay

Süre: 118 dk.

FİLM KONUSU

Ben ve eşi yıllar önce kapital düzene ve ailelerine rest çekip ormanda yaşamaya karar veren bir çifttir. Ormanda kendi kurallarının geçerli olduğu, alışılmış olan şehir ve köy yaşamından oldukça uzak bir yaşam alanı inşa ederler. Yiyeceklerini, kendilerinin yetiştirdiği meyve sebzelerden, ormanda avladıkları hayvanlardan ve besledikleri hayvanların etinden sütünden temin ederler. Yaşadıkları evi kendileri inşa etmiş, kutladıkları bayramların gününü bile kendileri belirlemişlerdir.

Bu süreç içerisinde 6 tane çocukları olmuştur. Çocuklar kendi aileleri ve yaşadıkları orman dışına çıkmadan büyütülmüşlerdir. Her gün yapılması gereken aktiviteler anne babası tarafından belirlenen bu çocuklar, yiyeceklerini kendileri avlamakta, vahşi orman yaşamında kendilerini çok iyi koruyabilmekte ve bütün boş zamanlarını kitap okuyarak geçirmektedirler. Tıp, felsefe, sanat, spor gibi hayatla ilgili olan her türlü bilgiyi sadece kitaplardan ve anne babasından öğrenen bu çocuklar oldukça bilgili fakat bir o kadar da deneyimsizdirler.

Annelerinin vefatından sonra annelerinin cenazesi için ilk defa şehre giden bu 6 çocuk ve babanın karşılaştıkları zorlukları, komik ama bir o kadar da sizi çocuk yetiştirme üzerinde düşünmeye iten bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Matt Ross

FİLM YORUMU

Başlangıçta filme oldukça ön yargılı başlıyorum. Bir av durumu söz konusu oluyor ve Çiğ şekilde hayvanın kalbi yeniyor. Öncesinde bir yamyam kabilesi izlenimi verse de izlemeye devam ettikçe aslında modern çağdan oldukça uzak ve bağlantısı olmayan bir baba ve altı çocuğunu görüyorum. Devamında aslında ne kadar modern çağın dışında olsalar da oldukça bilgili avlanma, eğitim, dil, kültür, sanat, spor, düşünce dallarında ileri seviyede yetişmiş bir altı çocuk çıkıyor karşımıza. Eğitimlerinin temelinde babasının disiplini ve bilgisine dayanan bu altı çocuk düzenin tamamen dışında ve şehir hayatı hakkında sadece bilgi sahibi. Çocuklar ileri seviye eğitim düzeyi ve fiziki yeterlilikleriyle oldukça ilgi çekmekte. Annelerinin sağlık sorunları sonucu vefatından sonra çocuklar şehir hayatıyla tanışıyor ve annelerinin bırakmış olduğu vasiyeti yerine getirmek üzere babalarıyla birlikte yola koyuluyorlar. Maceraları boyunca düzenin garip ve kötü olduğuna birçok kez değiniliyor. Normalin çok dışında olan çocuklar şehir hayatıyla ilk karşılaşmalarında önceki bilgilerini kullanarak hareket etseler de yerel halk onları aşırı komik ve garip buluyor. Çocuklar filozof derecesinde bilgili olsalar da sosyal hayat hakkında neredeyse hiçbir şey bilmemeleri onları yoruyor. Durumun farkına varan babaları daha sakin bir kasabada hayatına devam ediyor ve çocuklarını okula gönderiyor. Film sonunda verilen mesaj da ne kadar bilgili olursak olalım sosyal hayatla da iç içe yaşamalı ve düzene azda olsa ayak uydurmamız gerektiği.