Yazılımcılık

Teknolojiyle içli dışlı olanlar ne anlama geldiğini bildiği bir kelimedir yazılım. Yazılım Türk Dil Kurumunca “Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü.” anlamına gelmektedir. Şu ana kadar kullandığımız telefonlar , atariler , konsollar , bilgisayarlar ve bunlara yüklenebilen oyunlar ve işlerimizi kolaylaştıran word , power point , excel tarzı programlar da yazılımlar sayesinde çalışmaktadır. Ki bunlar sadece günlük hayatımızda olan şeyler . Yazılımın bu kadar ileri gitmesinin elbette bir sebebi vardı fakat önce bir biz yazılım tarihine bakalım.

Günümüzdeki yazılımlara ışık tutan ve uğraşılması zor olsa da bilişim sektörüne çok büyük faydalar sağlayan Program Dili‘nin ilk adı asla Program Dili değil Makine Dili olarak adlandırılıyordu. Bundan yüzlerce yıl öncesinde Ada Lovelace isminde bir kadın ilk algoritmayı yazdı ve en iyi dostu dediği Charles Babbage‘ye tanımlattı.
Tanımlatmanın ardından ortaya çıkan “Analytical Engine” ile çözülmesi imkansız olan Bernouilli sayılarını, Bernouilli Sayıları Makalesi içerisinde yansıttığı bütün hesaplamalar ile çözmeyi başardılar. Bu olayın ardından Analytical Engine o zaman alınan karar ve görüşlere göre ilk Program Dili olarak kabul edildi ve tarihe geçti.
Daha sonrasında uzunca bir süre yeni bir Program Dili ortaya çıkmadı. Çok daha uzun bir süre sonra 1957 yılında Fortran (Mathematical Formula Translating System) ortaya çıktı ve bu olay sayesinde bugünlerde kullanılan temel Program Dilinin temelleri atılmış oldu.

Böylece hayatımızın her alanında kullanacağımız yazılımın temeli atılmış oldu. Bu sayede oturduğum yerden web site oluşturmak , oyun geliştirmek , uygulama geliştirmek çok basit hale geldi. Bu aralar evden çalıştığımız bu dönemde sizde bunlardan istediğinizi yapabilirsiniz. Başlamak için tek gereken şey bir bilgisayar ve ne yapmak istediğiniz. Web sitesi kurmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol ilk olarak HTML+CSS sonrada Javascript öğrenmek olurdu bundan sonrada hayal ettiğiniz internet sitenizi kurabilirsiniz. Uygulama geliştirmek için üç farklı yol var. Birincisi Java öğrenmek , ikincisi Kotlin , üçüncüsü ise Javascript öğrenmek olurdu . Sıra geldi oyun geliştirmeye bunun için size basitçe oyun motorlarını öğrenmeniz lazım derim. Bununla ilgili bir yazımızda bulunmaktadır.


Bunları yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey kendinizi geliştirmek , planlı çalışmaktır. Artık sizde bir yazılımcı olabilirsiniz.

KAYNAKÇA : https://www.kozmosungenetigi.org/program-dili-tarihi/