Unity3D mü Unreal Engine 4 mü?

Oyun yapımı denince akla ilk gelen oyun motorlarından en önde gelen ikisini kıyaslıyacağız .Unity3D ve Unreal Engine 4 olarak bilinen bu oyun motorlarını birbiriyle kıyaslasakta bu durum biraz programcının ne tür ve nasıl bir oyun yapmak istiyorsa bu duruma göre oyun motorlarından birini seçmelilerdir.

Unity3D

Unity3D ile yapılmış popüler oyunlar arasında Cities: Skylines, Hearthstone: Heroes of Warcraft , Rust , The Long Dark bulunmaktadır .Tabi bu listenin devamı olabilir. Unity3D oyun motoru bu konuda tecrübesi olmayan insanlara öğrenme açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Unity3D , android için yapılan bir oyun basit bir kaç ayarla Windows ,Mac , web siteleri üzerinde rahatlıkla çalıştırılabilir ki büyük bir artıdır kullanıcı için. Unity3D nin desteklediği platformlar arasında:
Windows, MacOS, Linux, Android , Windows Phone, İOS, HTC Vİve, Blackberry 10, WebGL, Facebook Gameroom, Xbox One, Play Station 4, Nintendo Switch, Wii U , Oculus Rift, Gear VR bulunmaktadır.
Programcılar , C# ve Javascript kullanarak oyun için scriptler yazabilmektedir. Unity’de grafik tasarım , animasyon ve modelleme açısından da büyük bir kolaylık sunulmuştur. Bu kolayığın ismi Asset Store dur.Asset Storeda her türlü sizlere yardımcı olacak bir çok içerik bulunmaktadır . Kimi içerik ücretli olsada kimisi de ücretsizdir.Bu içeriklerde hazır grafiklerden , modellerden ,scriptlerden ve animasyonlar çok çok bulabileceksiniz. Unity3D sizlere çok seveceğiniz bir fiyat politikası içerisindedir. Eğer yaptığınız oyun 100.000$ dan az kazanç getridiği sürece Unity Personel adı altında ücretsiz bir şekilde programı kullanabilirsiniz.Peki Unity3D kullanmak için nasıl bir sisteminiz olmalı;


İşlemci: 4 yada daha yüksek Çekirdekli Intel i5 , i7 CPU veya İntel dengi AMD
Ram: 8GB RAM
Depoloma : 256 GB SSD (SSD veya NVME m2 SSD olması önerilir.)
Ekran Kartı : 1GB VRAM Dx10 Destekli Ekran Kartı


Bunlar öneriler sistem gereksinimidir. Daha düşük seviyede bir bilgisayarda da çalışabilir.

Unreal Engine 4

Unreal Engine 4 ,Epic Games tarafında geliştirilen popüler bir oyun motorudur. Yaygın olarak kullanılan Unreal Engine 4 ile yapılan oyunlar arasında Playerunknown’s Battlegrounds ,Hello Neighbor ,ARK: Survival Evolved , Sea of Thieves ,Fortnite gibi oyunlar bulunmaktadır. Unreal Engine 4 daha çok perfosyonel ve takım işi bir oyun motorudur. Tek başınıza bu oyun motorundan ancak Blueprint özelliği ile altından çıkabilirsiniz. Bu oyun motoruda Unity3D gibi bir çok platformu desteklemektedir.
Unreal Engine 4 ün en büyük avantajı kullanımının tamamen ücretsiz olmasıdır. Sadece oyun başına kazancın %5 ini talep etmektedir. Ki bu oyun motoru ile oyun yapanlar arasında büyük bütçeli yapım şirketleride bulunmaktadır. Öğrenmek amaçlı bir çok içeriği internet aracılığıyla erişebilrsiniz. Unreal Engine 4 tamamen hayalinizdeki oyunu yaratıcılığınız ile yapabilirsiniz. Ayrıca Unreal RayTracing yani RTX(Işın İzleme) i destekemektedir. Oyun motoru ile 2 boyutlu ve 3 boyutlu oyunlar geliştirebileceğiniz gibi, yaptığınız bu oyunların render alırken dilerseniz mobil platformlara, dilerseniz de PC platformuna yönelik çıktı almanız mümkün. Unreal Engine 4 de de Asset Store benzeri bir içerik sistemi vardır o da Marketplacedir. Marketplace da da her türlü sizlere yardımcı olacak bir çok içerik bulunmaktadır. Peki bu programı çalıştırabilmek için sistem gereksinimlerimiz ne kadar olmalıdır?


İşlemci : 4 çekirdekli Intel ya da AMD işlemci, 2.5 GHz yada daha yüksek
GPU : NVIDIA GeForce 470 GTX ya da AMD Radeon HD6870
Bellek : 8 GB RAM
Depolama : 256GB SSD(SSD veya NVME m2 SSD olması önerilir.)


Bunlar öneriler sistem gereksinimidir.Daha düşük seviyede bir bilgisayardada çalışabilir.

Bu iki oyun motorunu kısaca inceledik peki siz hangi oyun motorunu kullanmak istersiniz? Yorumlarda belirtemiyi unutmayın.