SEALAND

Roughs Tower, olarak bilinen bir deniz platformu Kuzey denizinden yaklaşık 12 km uzaklıktadır. 2. Dünya savaşında İngilizler tarafından inşa edilen bir deniz kalesidir. 1967 yılından beri kullanım dışı olan Roughs Tower, Paddy  Roy Bates ve ailesi tarafından işgal edildi ve egemen bir devlet olduğu idda edildi.

Bates, İngiltere’de binbaşı olarak görev almıştır. Daha sonrasında bir müddet balıkçılık yapmış ve korsan radyo yayıncılığı da yatmıştır. Ailesiyle Rought Tower adlı İngiltere’nin savunma amaçlı deniz üzerine kurdukları platform-adaya taşındı. 2 Eylül 1967 yılında Roy Bates bağımsızlığını ilan etti. Uluslararası kara sularında bulunduğu için devlet statüsünde bulunabileceğini iddia etti ve kendisine ‘’prens’’ unvanı da verdi. Roy Bates eşine de ‘’prenses’’ unvanını verdi.

 Ronan O’Rhilly, Sealand’ a girmeye ve korsan radyo yayını yapmaya çalıştı. Bunun üzerine adada çatışma çıktı. Prens Bates, Ronan ve beraberindekileri adadan uzaklaştırmak için Molotof ve silah kullandı. Bu Sealand’ın ilk savunma savaşı olmuş oldu. Çatışmanın ardından İngiliz Kraliyet Donanması Sealand’a gitti. Prensin oğlu Michael Bates İngiliz kraliyet donanmasına karasularına izinsiz girmeleri nedeniyle uyarı ateşi açtı. Yaşanan olaylar sonucunda Sealand prensi ve oğlu İngiliz mahkemelerince tutuklandı ve suçlandı. Sealand Birleşik Krallık karasuları dışarısında yer aldığı için İngiliz mahkemelerinin Sealand üzerinde yetkisi olmadığı için dava iptal edildi. 7 sene sonra ise Roy Bates Sealand anayasasını yayınladı. Bayrakları ve milli marşları olan E Mare Libertas oluşturuldu. Amerikan doları ile eş değere sahip bir para birimi olan Sealand Doları’nı kabul etti. Prens Roy Bates, devletini anayasal monarşi ile yönetmiştir.

Yine kendi gibi bir çok ülke tarafından sayılmayan KKTC ile bir milli maç yapmış ve KKTC  maçı 6-1 yenmiştir. Ülke 2007’de 10.000.000 Sterlin’e satılığa çıkarılmıştır. 2012 itibarıyla Sealand Online Casino projesi ile Prens ve ailesi ekonomik güçlendirmeyi hedeflemiştirler Michael Bates, 2016’nın sonlarında, Sealand’in her gün yüzlerce pasaport başvurusu aldığını belirtti. Sealand dünyanın en küçük nüfuslu ülkesi olarak tanınmıştır. 4.000 metrekarelik alana sahiptir ve 27 kişi yaşamaktadır.