OTO EKSPERTİZ

Oto ekspertiz nedir? Ekspertiz Neden yapılır? Neden Ekspertiz yaptırmalıyız?

Günümüzde araba alım satımı bir hayli artmakta. Buna bağlı nedenlere aracı alan kişiler ne alıp neye bindiklerini bilmek istiyorlar. İşte bu yüzden günümüzde ekspertizin önemi çok yüksek. Bir insan kendini hasta hissettiğinde neyi olduğunu bilmek için nasıl doktora gidiyorsa işte araba alıp satarken de arabanın A’dan Z’ye neyi olup olmadığını bilmek ister. Bu yüzden siz siz olun araç alma niyetindeyseniz, sonradan sürpriz yaşamamak için mutlaka öncelikle bir ekspertiz firmasına uğramanızda fayda var.

Ekspertizde Nelere dikkat etmeliyiz?

Ekspertiz firmasına gittiğimizde ilk yapmamız gereken iş ustaların ustalık belgesini sormalı hemen ardından iş yerinin TSE Belgesi’nin olup olmadığını sormaktır. Bu doktorluk belgesi olmayan doktora muayene olmak gibi bir şeydir. O yüzden iş yerinde bu belgelerin olup olmaması çok önemlidir. TSE Belgesi olmayan iş yerinin sizin aracınıza yaptığı testlerin garantisi yoktur. İşinin arkasında durmayacaklardır.

Ekspertiz nasıl yapılır? Ekspertiz Aşamaları nelerdir?

Gelelim yapılacak işin aşamalarına:
-İlk öncelikle iş yerine ulaştığınızda fiyatı konuşmalısınız.
-Anlaştıktan sonra aracın ruhsat bilgileri ve alacak-satacak kişilerin isim soy isim ve telefon numarası gibi kişiye ulaşılabilecek bilgilerin sisteme girilmesi gereklidir. Bu bilgiler herhangi bir olumsuzlukta kişiye ulaşabilmek, haber vermek içindir.
-Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra güvenlik önlemleri alınıp müşterilerin test alanından uzaklaşmaları gereklidir.

  • Sırasıyla süspansiyon testi, yanal kayma testi, frenlerin testleri ve motor dyno testi yapılır.
  • Araç test alanından çıkarılıp lifte çıkarılır. Buradaki amaç aracın alt kontrolünü yapmak, mekanik aksamını, şaseleri ve podyeleri kontrol etmektir. Buradaki iş bittikten sonra araç kontrollü bir şekilde liftten indirilir.
  • Araç yol testine çıkarılır. Yol testinde aracın vites geçişlerine, rot ve balans ayarına teker bilya seslerine bakılır ve dinlenilir.
  • Yol testinden gelen araç son olarak kaporta ve boya testine girer.Aracın motor kaputu açılıp motorun sesi dinlenir ve motorda kompressör basma veya yağ yakma olup olmadığına bakılır.
    -İş bittikten sonra raporlar hazırlanıp müşterilere sunulur. En sonda ise ücret ödenir araç teslim alınır.

Ekspertiz testi ortalama kaç dakika sürer?

Aracın ruhsat bilgileri, alacak ve satacak müşterilerin bilgileri alındıktan sonra A’dan Z’ye ortalama 30-40 dakika sürmektedir. Bu araçtan araca değişebilir.


Ekspertiz Ücreti ne kadardır?

Expertiz ücretlerinde birçok paket vardır ve fiyatları paketten pakete değişir.
-Kaporta-boya testi yaptırmak isteyen bir kişi ortalama 150TL gibi bir ücrete tabi tutulur.
-Motoruna ve kaporta-boyasına baktırmak isteyen kişi ise 200-250 TL arası ödeyecektir.
-Full kapsamlı paket ise ortalama olarak 300-400TL ödeyecektir.
Bu firmadan firmaya değişebilir. İşi kirişleyen kişiler illaki olacaktır.

Ekspertiz Yaptıracak kişilere öneriler:

Expertiz yaptırmadan önce internet sitesinden firmaları araştırmanızı öneririm.
Gitmeden önce telefonla ulaşıp ne yapıp yapmadıklarını aşamalarını sormalısınız
En yukarıda bahsettiğim aşamaları söylemiyorlarsa gitmeden önce bir daha düşünmelisiniz.Lift bu işin önemli bir aşamasıdır. Lift yoksa bir kez daha düşünmeniz gerekir. Çünkü en önemli sorunlar aracın altında gözükür. Bunu unutmayınız.
-Oraya vardığınızda yukarıda bahsettiğim TSE Belgesi ve ustalık belgelerini sormayı unutmayınız! Şimdiden hayırlı alış satışlar. 🙂