ORDU

  Ordu, Türkiye’nin bir ilidir. Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu şehridir. Karadeniz Bölgesinde bulunan Ordu, Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. 2020 verilerine göre Ordu’nun nüfusu 756.712 kişidir. Yeni oluşturulan ve bölgesel karışıklıkları ortadan kaldırma amacı ile düzenlenen ve yapılandırılan yeni bölgesel istatistiklerin düzenlemelerinde, Ordu ilinin tamamı Doğu Karadeniz topraklarında kalmıştır.

  Ordu, MÖ 400 yılından önce şehrin merkezinden 5 kilometre dışında olan halk arasında Bozukkale olarak bilinen bölgede ‘Kotyora’ adıyla kuruldu. Kotyora, ‘’Kut Yöresi’’ anlamına gelmekte. Ordulu yazar Mithat Baş’ın araştırma ve kaynaklarına göre; Ordu, Osmanlının arşivlerindeki belgelerine göre Türkler tarafından kurulmuş olan bir yerleşkedir. İlk çağ ve Orta çağda, bugünkü Ordu’nun kurulduğu yerde aynı adlarlar anılan, antik bir kalıntı yoktur. Günümüzde Ordu yakınlarında bulunan ve Bozukkale olarak adlandırılan antik “Kotyora”nın Ordu ile hiçbir tarihi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ordu adı, 1396 yılında Hacı Emiroğlu Süleyman Bey tarafından Giresun’u fethetmek için toplanan 12 bin kişilik kuvvetin, günümüzdeki Eskipazar’da toplanması sonucunda verilmiştir.

  Ordu’nun il merkezi 41° kuzey paraleli ve 37° ve 38° doğu meridyenleri arasındadır. Karadeniz Bölgesi’nde ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Şehri kuzey kesimini Kuzey Anadolu dağları kaplamaktadır. Bu kapladığı yerlerde kıyı sınırları yer almaktadır. Kıyılara yakın olan tepeleri bulunan bu dağlar içerilere gidildikçe yükselmektedir. Şehrin güneyinde Sivas ve Tokat, kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Giresun, batısında ise Samsun ili bulunmaktadır. Büyükşehir konumunda bulunan Ordu’nun, 19 ilçesi vardır. Yüzölçümü bakımından en büyük 57’nci şehirdir.   

  Ordu’da Karadeniz iklimi bulunmaktadır. Arkadan geçen dağın yükseltileri azaldığı için kış günlerinde soğuk günler fazla olmamaktadır. Aksine şehrin iç kesimlerinden ilçelere doğru gidildikçe soğuk daha etkili olmaktadır. Bu sebeple kışın bu iç kesimlerdeki ilçelere 6 ay boyunca kar yağmaktadır. Örnek olarak; Sarı obası Beşiktaşı yaylası ve Çambaşı yaylası verilebilir. Buralarda kar mayıs aylarına kadar erimez.

  Ordu’nun ekonomisi büyük çoğunlukla tarıma dayalıdır. Türkiye’nin fındık üretiminin %51’ini sağlamaktadır. Nüfusun %69’u gelirini fındıktan sağlamaktadır. 2000’li yıllara göre fındık fiyatının düşmesinden dolayı insanlar başka tarım ürünü arayışına kapılmışlardır. Bu nedenle soya, elma, kivi gibi ekonomik değeri önemli derecede yüksek ürünlere yönelim artmıştır.

  Boztepe, bir tarafında Ordu’nun manzarasını bir tarafında ise uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasına sahiptir. Bir tarafında yemyeşil tepelere hakim olmaktadır. Ziyaret edenleri büyüleyen bir yerdir. Her sene binlerce turisti ağırlar. Özellikle yaz aylarında insanlar sırf bu güzel manzarayı görmek için bu tepeye çıkar. Boztepe’de yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçları karşılayacak restoran gibi yerler bulunmakta. Ayrıca çam ormanlarının arasında piknik alanları mevcuttur. Kış aylarında yağan kar, Boztepe’ye güzel bir görünüm vermektedir. Boztepe’de çoğunlukla yamaç paraşütü gibi aktivitelerde yapılmakta. Yakın tarihte ise turizm açısından çok önemli yerlere geleceğine inanılmakta. Ayrıca Boztepe ile Ordu arasında yapılmış teleferik te bulunmakta. Bu sayede ise Boztepe’ye teleferik ile çıkıp inilebilmektedir.