Muz Cumhuriyeti

Muz cumhuriyeti, uluslararası siyasette istikrarsız, ekonomik olarak birkaç tarımsal üretim ve ihracat, yönetimde yolsuzlukların bulunduğu ve seçkin birkaç insan tarafından yönetilen ülkeleri küçümsemek, aşağılamak anlamında kullanılan bir siyasi terimdir.
Tarihte bilinen ilk muz cumhuriyeti Honduras’tır. Honduras Orta Amerika bölgesinde bulunan Cumhuriyet rejiminin sürdüğü bir devlettir.
Muz Cumhuriyetleri genel olarak sömürge altında olan fiilen işgal altında olup halktan yüksek vergiler alan ülkelerdir. Resmi olarak bağımsız olsalar da, fiilen sömürge altında olup ekonomiyi tamamen birkaç siyasi lider veya ekonominin önde gelen insanları yönetmektedir.
Genel itibari ile resmi alfabeleri ve dilleri vardır. Ancak bunlar çok nadir kullanılır ve üzerinde gelişmelere gidilmez.
Ülke yönetimlerinde ve önde gelen adamları yüksek oranla bulunduğu konumdaki işi tam olarak yerine getirememekle birlikte diğer işlerdeki insanlarda torpillerle o işlere gelmiş ve ülkenin gelişimi hakkında yorulmamışlardır.
Askeri idaresinin zayıf olduğu bu ülkelerde düzenli ordu ve teçhizat yoktur. Genelde ülkede ölen intihar eden ve yağmalanan yerler halka yansıtılmaz.
Halk yoksulluk ve sefalet içerisinde neredeyse karnını doyuracak kadar bir maaşla gün boyu çalışmakta ve hiçbir türlü hakka fiilen sahip değildir. İşçi hakları, yaşam hakları, barınma hakları gibi bir çok hak ihlal edilmektedir.