MUTLULUK


Mutluluk dediğimiz kavram aslında belli başlı hormonların vücutta salgılanması sayesinde insanın kendini hoş ve güzel hissetmesidir. Mutlu olmanın bin bir çeşit yolu vardır. Örneğin basit bir selam almak bile insanı mutlu edebilir. Kimi insan mutluluğa para sayesinde kimi insan ise sevgi, aşk gibi soyut kavramlarla sahip olur. Kimisi de her ikisiyle de sahip olur. Her insan yaşantısı boyunca mutlu olmak ister. İşte bu yüzden mutlu olmak için her yolu dener, elinden gelen her şeyi yapar.


Vücutta melatonin, serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasının mutluluk üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bakacak olursak yaz aylarında daha mutlu olmamızın sebebi bu hormonların sıcak zamanlarda daha çok salgılanmasıdır. Kış aylarında ise yaz aylarına göre daha az salgılanmaktadır. Sıcak bir kahve içip içimiz ısınınca nasıl mutlu oluyorsak işte tam olarak sebebi budur. En basitinden çikolata. Çikolatanın içerdiği bazı salgılar sayesinde ,yediğimiz zaman mutlu olmamızın sebebi bu, sinir sistemini tetikleyerek rahatlamamızı sağlar. Çikolatanın içinde ‘Phenethylamine’ adı verilen kimyasal bir madde vardır. Sinir sistemini uyaran da bu aslında. Bu kimyasal sinir sistemini uyarınca ‘serotonin’ denilen mutluluk hormonlarından birisini salgılar. Bu da insanın kendini iyi hissetmesini ağrılarının dindiğini ve rahatladığını hisseder.

Aslında mutlu olmak kişiye bağlıdır. En önemlisi de pozitif olmak. Ne olursa olsun pozitif olup mutlu olan insanlar var. Bu yüzden mutluluk denilen kavram çok geniştir. Mesela ay boyu çalışıp maaşını alınca mutlu olur insan. Emek verip meyvesini almaya başlarsa ondan iyisi yoktur. Tabi işini kötülemek isteyen negatif kişilikler illaki olacaktır. Sürekli modunu düşürmeye çalışacaktır. Bu yüzden böyle insanları hayatta tutulmasına hiç gerek yok. Çıkar gitsin. Az olsun öz olsun mutluluk olsun 🙂 Engelleri aşmak ruhun en büyük hazzıdır. Bütün bu engellerle savaşmak ve onları yenmek insana mutluluk verir.