Metro Oyun Serisi

Bir kıyamet sonrası dünyayı anlatan oyun serisi olan Metro kimileri için efsane sayılacak bir oyun serisidir. Bu seride 2013 yılında meydana gelen nükleer savaş sonrası dünyayı anlatırken size korkuyla birlikte birçok duygunun arasına dalarak bu seriyi oynayabilirsiniz. Bu yazımızda bu seri hakkında spoiler sayılabilecek bölümler olabilir. Dmitry Glukhovsky yazdığı aynı isimli kıtabı konu alan bu oyun serisini sizlerle birlikte inceleyelim.

Metro 2033

Metro 2033 hikayesi 2013 yılında meydana gelen nükleer savaş dünyada hayatı mahvetmiş ve milyarlarca insan hayatını kaybetmiş. Hayatta kalan insanlarsa metrolara saklanmıştır. Savaştan en çok etkilen yer olan Moskova da oyunumuz hikayesi başlıyor . Bu arada mutasyondan etkilenen hayvanlar korkunç yaratıklara dönüşmüştür. Bu durumda bile insan insandır ki Metrolarda bile görüş ayrılıkları , cinayetler , soygunlar hiç eksilmiyor. Yıl 2033 geldiğinde kahramanımız Artyom kuzey Exhibition(VDNkh) adlı istasyonda yaşamaktadır. Bu istasyona karaderililer olarak adlandırılan insanüstü varlıklar tarafından saldırıya uğramıştır. Artyom nükleer savaş gerçekleşirken çocuktu onu üvey babası Alex onu kurtarmış ve ona babalık yapmıştır.

Hunter adında elit bir askerden metronun Karaderililer(Dark Ones) olarak hitap edilen yaratıklar tarafından tehdit edildiğini öğrenir. Hunter tek başına tünellere çıkar ve çıkmadan önce Artyom’a eğer geri dönmezse metronun merkezi sayılan Polis adlı istasyona gidip olanları anlatmasını söyler. Hunter geri dönmez ve Artyom metro tünellerinde bilinmezliklerle kaplı bir yola koyulur. Yolculuk boyunca kimi zaman çeşitli anomaliler sebebiyle hayaller görecektir.

Artyom, Sovyetler ve Naziler tarafından işgale uğramış ve mutantlar tarafından istila edilmiş bir bölgeden geçmek zorundadır. Polis’teyken kendine yardım edeceğini söyleyen Miller adında bir Ranger ile tanışır. Miller, Kara Derililer’i yok etmeye yetecek ateş gücüne sahip D6 adlı yer altı füze ambarının yerini bilmektedir. Artyom, Miller ve diğer Rangerlar füze kumanda merkezini yeniden devreye sokarlar ve Artyom yakındaki bir binaya rehber lazer sistemi kurar. Lazer sistemi kurulduktan sonra Artyom, Kara Derililer’in neden olduğu bir halisünasyon görür.

Bu halisünasyon sonucunda oyuncunun yaptığı seçimlere göre oyun iki türlü bitebilir. Normal/kötü sonda, Artyom füzeleri ateşler ve Karaderililer yok edilir. Alternatif/iyi son ise Karaderililer’in bu halisünasyonlarla barışçıl bir çözüm istediklerini düşündürerek Artyom’a rehber lazer cihazını yok etme fırsatını verir. Ancak bu iki seçenek arasında seçim yapmak yeterince moral puanınız varsa olanaklıdır. Hangi sonun seçileceği oyunu oynarken yaptığımız istatistiklere göre belirlenir. Alternatif sona hak kazanıldıysa silah ile rehber lazeri vurmak veya füzelerin ateşlenmesini beklemek arasında bir seçim yapılabilir. Bu seçim sonucunda Normal veya Alternatif sonlardan biri yapılabilir. Yeterince moral puanı yoksa halüsinasyondan çok geç uyanılır ve lazeri vurma fırsatı oyuncuya verilmez.

Bu oyun Metro 2033 adlı kitabı konu edinmiştir. Fakat kitaplar alakası olmayan noktaları bulunmaktadır.

Metro Last Light

Metro 2033 ün sonrasını anlatan bu oyunda Artyom un karaderilileri yok ettikten sonrasını anlatmaktadır.

Artyom, Karaderililerin yuvasını imha etmiş ve D6 üssüne yerleşen Korucu takımının kadrolu neferi olmuştur. Bir gün Khan, esrarengiz göçebe, D6 üssüne gelir ve Artyom’la Koruculara füze saldırısından bir Karaderili’nin kurtulduğu bilgisini verir. Khan, Karaderili’nin insanlığın geleceğinin anahtarı olduğuna inanır, ve yaratığı bir tehdit olarak görüp öldürülmesini isteyen Korucuların lideri Albay Miller’in aksine onunla barışılmasını ister. Khan’ı alıkoyan Miller, Artyom’u Karaderili’yi öldürme göreviyle dış yüzeye yollar ve peşine grubun en iyi keskin nişancısı, alaycı kızı Anna’yı takar.

Artyom, yalnızca bir çocuk olduğu anlaşılan Karaderili’yi bulmayı başarır. Yaratığa dokunduğunda transa geçen Artyom ayıldığında yaratıkla birlikte Alman askerleri tarafından yakalanır. İyi niyetli, Komünist Kızıl Hat askeri Pavel Morozov tarafından kurtarılır. Ve ikili, metro tünellerinde ve dış yüzeyde birlikte verdikleri hatırı sayılır mücadelelerin sonunda yakın arkadaş olurlar. Kızıl Hat istasyonuna vardıklarında Pavel’in yüksek rütbeli bir Kızıl subay olduğu ortaya çıkar, ve Artyom tutuklanır. Bir şekilde kaçmanın yolunu bulan Artyom, kaçarken Kızılların askeri istihbarat şefi General Korbut’un D6’yı ele geçirip tüm metro tünellerini kontrolü altına alma planını öğrenir. Korbut’a Pavel’in yanı sıra D6 üssünden çaldığı biyosilah numuneleriyle Kızıl Hat’ta kaçan hain korucu Lesnitsky de yardım etmektedir.

Artyom, Khan’ın yardımıyla Karaderili’yi kaçırmanın bir yolunu bulur. Artyom yaşadığı bir seri geriye dönüş sahnesinden (flashback) sonra çocukluğunda bir kere Karaderililerin kendisini kurtardığını görür ve son kalan Karaderili çocuğu korumaya karar verir. Artyom, Karaderili’yi Polis’e geri götürürken, önce Lesnitsky ve sonra Pavel’le yüzleşir. Karaderili gücünü onların zihnini okumak için kullanır ve General Korbut’un, D6 üssünü ele geçirdikten sonra, tesisteki biyosilahı Kızıl Hat ve paralelindeki tüneller hariç, metroda yaşayan tüm insanlığı yok etmek için kullanma planını Artyom’un görmesini sağlar. Bu yüzleşmelerin ardından Artyom’a iki seçenek sunulur; ya düşmanını bağışlayacaktır ya da öcünü alacaktır. Karaderili çocuk tercihlerine göre yorum yapacaktır.

İkili metronun merkez istasyonu, tüm grupların barış içinde olduğu Polis’e varır. Karaderili telepatik yeteneğini Kızıl Hat lideri Başkan Moskvin’in herkesin içinde suçlarını itiraf etmesi için kullanır. Ve barış konferansının, General Korbut’un Polis’e rahatça saldırması için planlanmış basit bir tezgâh olduğu ortaya çıkar. Artyom, Miller, Khan ve Korucular, Korbut’un ordusuna karşı son bir direnişte bulunurlar, fakat hezimete uğrarlar.

Öncülü Metro 2033 gibi, Metro Last Light da iki farklı sona sahiptir. Normal olan kötü sonda, Artyom D6 üssünün kendini imha aletini etkinleştirir, Korbut’un tesisi kullanarak insanlığın geri kalanını yok etmesini önler. Sonuç olarak Artyom da dahil, tüm Korucular ve Kızıl Hat askerleri ölür. Yıllar sonra Anna, çocuğuna babasının yani Artyom’un efsanesini anlatır. Alternatif olan iyi sonda, Karaderili çocuk D6 üssündeki gizli bir odada uyku halindeki diğer kurtulmuş olan Karaderililere ulaşır. Karaderililer, Korbut’un askerlerini yener, Artyom’un kendini ve D6’yı feda etmesine gerek kalmaz. Oyunun değişmez sonunda ise Karaderililer bir gün yeniden dönüp iletişim kuracaklarını söyler ve Karaderili çocuk el sallayıp veda eder.

Bu oyun Metro 2034 adlı kitabı konu edinmiştir. Fakat kitaplar alakası olmayan noktaları bulunmaktadır.

Metro Exodus

Metro: Last Light’ta yaşanan D6 saldırısının ardından Artyom, metrodaki dur durak bilmeyen iç çatışmalardan ve yozlaşmadan hayal kırıklığına uğrar ve eşi Anna ile birlikte Spartalı Nizamı‘ndan ayrılır. Çok geçmeden Moskova dışında hayatta kalanların var olduğunu ispatlamayı takıntı haline getiren Artyom, eşi Anna’nın kaygılarına ve Miller’ın hoşnutsuzluğuna rağmen yüzeye sayısız tehlikeli keşif yolculuğu yapar. Yaptığı tehlikeli yolculukların birinden dönerken Spartalı arkadaşları DukeDamirIdiot ve Alyosha tarafından kurtarılmadan az önce Artyom, Gözcü mutant sürüsü tarafından feci halde hırpalanır. Gözünü hastanede açar. Başında endişeyle bekleyen eşi Anna, artık bu tehlikeli yolculuklardan vazgeçmesi için yalvarır ve ona yaptığı her yolculuğun kendisini daha fazla radyasyona maruz bırakarak sağlıklı bir evlat sahibi olma şanslarını azalttığı hakikatini dile getirir. Miller ikilinin Spartalı Nizamı’na eğitici olarak geri dönmeleri gerektiğini ve Artyom’un dış dünyayla temas kurma girişimlerinin umutsuz fanteziler olduğunu savunur. Bu olaydan bir müddet sonra her nasılsa Anna’yı ikna eden Artyom, eşini de yanına alarak dış keşif gezisine çıkar. İkili bu geziden dönerken yüzeyde çalışan bir trenin önlerinden geçip gittiğine şahit olurlar. Takip edemeden Hansa askerleri tarafından yakalanırlar. Bindikleri araçta Moskova dışından olduklarını ifşa eden iki tutsak daha vardır. Hansa askerleri bu iki yabancıyı yarı yolda indirip infaz etmek isterken araya giren Artyom vurulur ve ikiliyle birlikte düştüğü çukurda ölüme terk edilir. Hayatta kalan Artyom, askerleri üslerine kadar gizlice takip eder. Anna’yı kurtarmayı başardıktan sonra kaçış sürecindeki bir boğuşma esnasında, yanlışlıkla Moskova’nın dış dünyayla iletişimini engelleyen sinyal bozucuyu tahrip eder. Bütün dünyadan radyo iletişim sinyalleri gelmeye başlar ve ikili insanlığın neslinin tükenmediğini idrak eder. Hansa için çalışan tren mühendisi Yermak, ikiliye yardım etmeyi kabul eder ve Hansa trenlerinden birini çalarak kaçmayı başarırlar.

Ayrılacakları esnada Spartalı Nizamı treni geri almak için harekete geçer. Baskın yaptıkları anda Artyom ve Anna’yı karşılarında bulmanın şokunu yaşarlar. Anna babasını Hansa’yla işbirliği yaparak gerçekleri örtbas etmekle suçlayınca hepten kafaları karışır. Sırrı öğrendikleri için Hansa’nın kendilerini yaşatmayacağının farkında olan Miller hayatta kalmak için en iyi ihtimalin Moskova’dan kaçış olduğuna hükmeder. Duke, Damir, Idiot ve Alyosha, Miller’ın şahsi koruması eski bir Amerikan Deniz Piyadesi olan Sam, ağır silah uzmanı Stephan ve usta silah yapımcısı Tokarev de albaya katılırlar ve takım yola koyulur. Kaçışları sırasında Hansa’ya ait zırhlı bir treni yok ettikleri için Hansa tarafından resmen hain ilan edilirler. Şehirden ayrıldıktan bir süre sonra Miller ekibe Rusya’nın birçok şehrinin bombalandığını, savaşın henüz bitmediğini, NATO’nun uluslarından geriye kalan ne varsa işgale devam ettiğini ifşa eder. Moskova’nın daha fazla bombalanmasını önlemek maksadıyla Rus hükumetinin gizlice bütün iletişimi bozmaya karar verdiğini, böylelikle dış dünyayı şehirde kimsenin hayatta kalmadığına inandırmayı amaçladığını anlatır. O sırada Moskova Savunma Komutanlığı’nın hayatta kalanları Yamantau Dağı’nda yer alan Ark üssünde toplanmaya çağıran radyo yayınını alırlar. Miller oraya gitmeye karar verir. Ark’ın Rus hükumetinin kendini yeniden inşa ettiği yer olduğuna inanmaktadır ve Moskova’da hala hayatta kalanların olduğunu yetkililere haber vererek Hansa’nın ölüm cezasından da affedilmelerini umar. Biraz münazaradan sonra ekip trene Aurora adını koyar. Spartalılar Yamantau yolunda ilk engelleriyle Volga Nehri’ni geçerken karşılaşırlar. Geçmeleri gereken köprü ve civar mıntıka Silantius adında liderleri olan elektrikli ne varsa günah sayan mutaassıp fanatiklerin kontrolü altındadır. Fanatiklerle ilk kontağı kurmak için giden Artyom kendisine kurulan tuzaktan kaçmayı başarır ve kültün tutsağı olan Katya adında bir kadınla küçük kızı Nastya’nın kurtulmasına yardım eder. Artyom, Anna ve Stephan’ın ikna çabalarından sonra Miller, bir sıhhiye olan Katya’nın kızıyla birlikte gruba katılımına izin verir. Grup aynı zamanda terk edilmiş bir limanda kültten ve bölgenin haydutlarından uzak yaşamaya çalışan Krest adında bir mekanikle de kontak kurar. Artyom limana gider ve Krest’le görüşerek kendisini ekibe dahil eder. Sonunda ekip başarılı bir operasyonla ele geçirdikleri bir ticaret gemisiyle köprüye sızar ve Aurora’nın geçişi için köprüyü indirirler. Bir müddet yolculuğun ardından sonra grup Yamantau’ya varır ve Rus hükümetinden arda kalanların yamyamlaştığını, hayatta kalan insanları sahte güvenli sığınak yayınıyla üsse çektiğini keşfetmeleri uzun sürmez. Artyom, Anna ve Miller ele geçirilir. Sam ve Alyosha, Artyom ve Miller’ı kurtarır. Anna gruptan ayrı bir yere götürüldüğünden Artyom kurtarmaya gider. Yol boyunca çatışarak Anna’ya ulaşır. Spartalılar bu hengameyi de atlatarak üsten kaçmayı başarırlar. Lakin son affedilme ve Metro’ya dönüş umutları da suya düşer. Miller’ın yeni Rusya inancı paramparça olmuş ekip şimdi ne yapmak gerektiğini düşünekalmıştır. Yamantau’dan kurtardıkları bir haritayı kullanarak Hazar Denizi yakınındaki uydu iletişim merkezine gitmeye karar verirler. Yaşama elverişli bir yer bulup yerleşmek için radyoaktif serpinti sahalarının uydu kayıtlarına ulaşmayı ümit ederler. Çölleşmiş Hazar Denizi’nde, Spartalılar yerel halkı köleleştirmiş Baron namında bir adamın idaresindeki haydutlara rastlarlar. Yerel halktan bir kadın olan Gül’ün de yardımlarıyla Spartalılar aşırı ihtiyaç duydukları su ve yakıtı haydutlardan çalmayı başarırlar. Kölelerini özgür bırakırlar ve Baron’u öldürürler. Bütün bunların yanında güncel bir uydu haritası da elde ederler. Spartalıların yardımlarına minnettar olsa da Gül, geride kalıp arda kalan haydutlarla savaşmayı sürdürmeyi seçer.

Spartalılar yolculuklarına devam ederken, Stephan Katya’ya evlilik teklifinde bulunur. Aurora’daki düğün merasimi esnasında Anna kanlı öksürmeye başlar, Volga’da kazara düştüğü sığınakta soluduğu zehirli gazdan kaynaklandığından kuşkulanmaktadır. Ark’ta karşılaştıkları korkunç doktorun ciğerlerinin kötüye gittiğinden bahsettiği gerçeğini paylaşır. Miller hemen itiraz ederek, doktorun güvenilmez olduğunu vurgular ve Moskova kışından kumlu çöle anlık iklim değişikliğini neden gösterir. Artyom ve Katya’yı özel görüşmek için lokomotife çağırır. Katya da Miller ile aynı fikirdedir ve gitmekte oldukları yerin orman havasının bile kendi başına Anna’yı iyileştirmeye yetebileceği görüşünde bulunur. Miller’ın eğer doktor haklıysa sorusuna ise savaşın eşiğinde bir ilaç geliştirildiğini ve gaz maruziyeti ve genel zehirlenmelerden birçok insanı kurtardığını anlatır. İlacın üretim yerinin hatırladığı kadarıyla Novosibirsk olduğunu iletir. Yerleşmek için vardıkları vadi ormanı keşfe çıkmaya karar veren ekip Artyom ile Alyosha’yı öncü gönderirler. Toprak kayması yüzünden otorayları raydan çıkarak nehre yuvarlanır. Nehre düşen ikili birbirinden ayrılır. Yöreden Olga adında bir kadının yardımıyla Artyom, Alyosha’yı bulmaya çalışırken hayatta kalan iki düşman grup arasında kalır. İki grup da Ormanın Efendisi adında devasa bir mutant ayı tarafından sürekli terörize edilmektedir. Diğer taraftan Artyom, vadiyi radyasyondan koruyan barajın bölgeyi yerleşime elverişsiz kılacak derecede yıkılmanın eşiğinde olduğunu da keşfeder. Neticede Artyom ayıyı öldürür ve Olga’ya âşık olmaktan kendini alamayan Alyosha’yı da yanına alarak trene geri döner. Anna’nın durumunun daha da kötüleştiğini öğrenir. Anna’yı kurtarmanın tek yolu Novosibirsk’te Katya’nın bahsettiği panzehiri bulmaktır. Fakat grup uydu haritasını tetkik ederken bütün şehrin Moskova’dan çok daha ağır bir şekilde radyasyon altında olduğunu fark eder. Kışın hızla yaklaşması ve başka seçeneklerinin olmamasından ötürü, Miller ve Artyom bütün riski göze alarak yanlarına kimseyi almadan panzehiri aramak için şehre gitmeye karar verir. Bu sırada ekibin kalanı Aurora’ya kar küreyici takmak için yola çıkar. İkili Novosibirisk metrosuna girerler ve Novosibirsk’te son hayatta kalanlardan biri olan Kiril adında küçük bir çocuk bulurlar. Kiril babasının yaşama elverişli bir bölgenin yerini gösterir bir haritayı ele geçirmek için çıktığı bir görevde kaybolduğunu anlatır. Miller haritayı bulmaya karar verirken, Artyom tek başına panzehiri bulmak için yola koyulur. Şehrin daha derinlerine ilerledikçe Anna’nın canlı halüsinasyonlarını görmeye başlar ve Kör Olanlar olarak bilinen bir takım devasa goril-imsi mutantlarla mücadele eder. Panzehiri kurtarmayı başaran Artyom Kör Olanlardan biri tarafından ağır bir şekilde yaralanır ve aşırı dozda radyasyona maruz kalır. Artyom, Miller ve Kiril harita ve panzehirle trene dönerler fakat Miller dönüş yolunda maruz kaldığı aşırı radyasyon zehirlenmesinden ölür. Spartalıların geri kalanı Artyom’u kurtarmak için kanlarını bağışlarlar. Anna panzehirle iyileşir ve haritayı takip eden Spartalılar radyasyondan arınmış Baykal Gölü’nün kıyısına yerleşir.

Ancak Artyom’un nihai kaderi yolculuk boyunca aldığı kararlara dayanmaktadır. Kötü sonda, Artyom radyasyon zehirlenmesinden ölür ve Spartalılarla birlikte kederli Anna, babası ve onun için cenaze merasimi düzenler. İyi sonda, Artyom hayatta kalmayı başarır. Miller gömülür ve Artyom yerini alarak Spartalı Nizamı’nın liderliğine seçilir. Artık evleri olduğuna göre Artyom diğer hayatta kalanları bulma vaktinin geldiğine karar verir. Oyuncunun seçimlerine göre ekipten birkaçının kaderi de değişmektedir. Eğer çok fazla kötü veya çok az iyi karar verilirse, Duke Volga’da köprüyü indirirken öldürülecek, Damir halkını haydutların elinden kurtarmak isteyen Gül’e yardım etmek için geride kalacak ve Alyosha vadi ormandan kaçarken ciddi şekilde yaralanacak. Bütün bu yaşananlar oyunun sonunda Artyom’a kan verecek Spartalı Korucu sayısına etki edecek.

Bu oyun Metro 2035 adlı kitabı konu edinmiştir. Fakat kitaplar alakası olmayan noktaları bulunmaktadır.

Bu seri benim oynadığım kıyamet sonrası dünyayı yı en iyi anlatan oyun serisidir. Ayrıca grafik konusunda da çığır açmış oyunlar olarak görülmektedir.