KORKU

Korku, tehdit durumunda kalan kişinin belirsizlik içerisinde kaldığı zaman tetiklenen olumsuz bir histir. Bir olayı veya durumu tehdit olarak algılama sonucunda kaç veya savaş tepkisi verilen doğal bir mekanizmadır. Korkma sonucu refleksif bir şekilde kaçma veya ani saldırmalar yaşanmaktadır. Herkesin bilinçli veya bilinçsiz korkuları vardır. Korku evrensel olarak kabul görmüş bir histir. Aşırı korkma durumunda donup kalma ve tepki verememe durumları yaşanmaktadır. Bunların sonucu olarak felç durumları da yaşanmaktadır.

Korku Filmleri

Korku filmleri izleyici üzerinde korkma, gerilim, terör, tiksinti uyandırmak için kurgulanmış filmlerdir. Korku filmleri gündelik hayatta karşılaştığımız ve doğaüstü olaylardan oluşmaktadır. Genel korku film karakterleri zombiler, vampirler ,kurt adamlar, doğaüstü varlıklar, seri katiller, psikolojik delilerden oluşmaktadır.
Geçmiş zamanlarda anlatılan efsaneler ve halk hikayelerini temel alan korku film yapımcıları. Drakula, Frankenstein, Mumyalar, kurt adamları başrolde oynatmış ve zamanın insanlarını korkutmakta da başarılı olmuşlardır. Ancak günümüzde bunlar demode kalmış ve yeni nesil zombiler, sadist karakterler ve doğaüstü varlıklar üzerinde yoğunlaşmış ve başarılıda olmuşlardır.
Film içerikleri temelde karanlık, sisli, sessiz ortamlarda geçmektedir .Genelde ses efektlerinde ani artmalar ve azalmalar bulunur. Hedefte izleyicinin beklemediği bir anda ani bir olay yaşanarak seyirciyi etkilemek vardır. Genel anlamda ortam karanlık renklerden oluşmaktadır ve bir çok korkutucu nesneler bulunur. Filmde başrol kahraman bulunduğu ortamdan kurtulmak veya kaçmak üzerine kurgulanmıştır.

Neden Korku Filmi izlenir?

Korku filmlerinin genel izlenme sebebi kişilerin monoton hayatının dışına çıkma isteğidir. Genel anlamda korku filmi kurguları günlük hayatımızda karşımıza çıkmaz. Korku filmleri de içinde bulunduğumuz okul-ev-iş üçlüsünden kurtulmak için izlediğimiz kurgulardır. Her duyguda olduğu gibi korku duygusuna da ihtiyacımız vardır.

Korku Filmlerinde Cinsiyet Faktörü ve kendini İspatlama duygusu

Genel anlamda erkek bireylerin korku filmlerine ilgili oldukları veya izledikleri bilinir. içeriğindeki şiddetten pek hoşlanmasalar da izlerler. Bunun başlıca sebebi sosyal bir ortamda soğukkanlı, sakin ve korkmayan biri izlenimi vermekten kaynaklıdır. Bu durumun sosyal hayatında etkili olacağına inanılır. Kadın bireylerde bu durum pek fazla görülmez.

Korkmak bir his, bir duygudur. Küçümseyici veya kötü bir şey değildir. Her insanın korkuları vardır. Önemli olan her duyguda olduğu gibi yerinde, zamanında ve aşırıya kaçmadan yaşamaktır. Hiçbir duyguya yaşarken utanmamıza veya saklamamıza gerek yoktur.

DUYGULARIN TAMAMI BİR HAYVANAT BAHÇESİ İSE, KORKU KAFESTEKİ ASLANDIR.