KAYSERİ

Kayseri, Türkiye’nin bir ili ve şu anda en kalabalık 15. şehridir. İç Anadolu’da, Ankara ve Konya’dan sonra üçüncü büyük şehri ve sanayi merkezidir. Kayseri’nin ilçeleri; Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeye ayrılmıştır. Orta Kızılırmak Bölümünde bulunan ve Erciyes’in eteklerinde bulunan bir şehirdir. Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Kayseri eski adları ile Mazaka ve Kaisareia’ eski ve klasik çağlar Kapadokya adı verilen bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölge Kızılırmak’ın güneyinde bulunur ve Tuz Gölü’nden Fırat Nehri’ne kadar uzanır. İpek yolu da buradan geçmiştir. Bu bölge pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

  Kayseri’yi dönemlere ayıracak olursak, MÖ 4000 ile MS 2000 olmak üzere 6000 yıllık bir tarihe sahiptir. MÖ 2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hititler, Kayseri merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Kültepe (KANİŞ) şehrini kurmuşlar. Kültepe, Kayseri ovasının en büyük şehridir. Ve ayrıca Anadolu’nun en büyük höyüklerinden birisidir. Hititlerden sonra Bizans dönemi olmuştur. Ardından Anadolu Selçuklu Devleti’ne ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı Devleti dönemine kadar ise Anadolu beylikleri dönemi girmiştir. Osmanlı’dan sonra ise Cumhuriyet dönemi başlamıştır ve halen de yaşantımızda mevcuttur.

  Kayseri, 1988 yılında ise çıkarılan kanunla beraber büyükşehir unvanını kazandı. Başlangıçta Melikgazi ve Kocasinan Kayseri Büyükşehir Belediyesinin sınırlarına dahil edilmiştir. 2004 yılında çıkarılan kanunlarla büyükşehir belediyesinin sınırları, valilik binasını merkez kabul ederek yarıçapı 20 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletilmiştir. Bu sınırlar içinde kalan 5 ilçe büyükşehir ilçe belediyeleri haline getirildi. 2012 yılında çıkarılan kanunla beraber, büyükşehir belediyesinin sınırları şehrin mülki sınırlarını tamamen kapsayarak yeni sınırlar oldu.

  Kayseri, İç Anadolu’nun güney bölümü ile Toros Dağları’nın birbirine yaklaştığı bir yerde Orta Kızılırmak bölümünde yer almaktadır. 37 derece 45 dakika ile 38 derece 18 dakika kuzey enlemleri ve 34 derece 56 dakika ile 36 derece 58 dakika doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Batısında Nevşehir, güneybatısında Niğde, güneyde Adana, doğusunda Kahramanmaraş, kuzeydoğusunda Sivas, kuzeyinde ve kuzeybatısında ise Yozgat olan ve neredeyse Türkiye’nin tam ortasında bulunmakta olan bir ildir.

Turizm olarak büyük bir öneme sahip olan Erciyes Dağı, şehrin merkezine olan yakınlığı ve dünyaca ünlü toz karı ile meşhurdur. Erciyes Dağı, şehrin güney kısmında yer almaktadır. Deniz seviyesinden 3917 metre yükseklikte bulunmaktadır. Türkiye’nin büyük dağlarından biri olma özelliğine sahip olan Erciyes, yıl içerisinde kayak yapmak için uygun bir alan olarak görülmektedir. Türkiye’nin kayak pistine sahip olan mekanlardan birisidir. Ayrıca sağlık turizmi açısından, temiz ve yumuşak havası ile doğal zengin mineralli kaynak sularıyla birlikte sağlık ve kış sporları için uygundur. Erciyes kayak bölgesi, alt istasyonu deniz seviyesinden yaklaşık 2200 metre yükseklikte bulunan ve Kayseri’ye yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta olan Tekir Yaylası üzerine kurulmuştur. Bol kar alışı ve havasından dolayı kayak mevsimi uzun olan bir dağdır.