İNTERNET

21.12.20 20:43 Saati itibariyle dünya üzerinde 4,771,921,737 kullanıcısı olan İnternet  1969 yılında bir iletişim aracı olarak üretilmiştir. O günden bu yana internet kullanan insan sayısı  sürekli artarak ilerlemiştir.  Şu günlerde korona virüs den dolayı evde geçirdiğimiz günlerde internet kullanım oranı bi hayli artmıştır. Günlük hayatımızın neredeyse her yerinde interneti kullanmaya başladık. İnternetin Türkiye’de  ki kullanım oranı ise Ocak 2020 itibarı ile 62 milyona ulaşmıştır.

İnternet üzerinden ağ sayesinde iletişim kuran bilgisayar sistemleri olan askerî iletişim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) 1950’lerin başında başlamıştır. 1960 larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD’nin savunma sistemi için the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) nin tasarım finansmanı olmaya başladı. 1960’larda oluşturulan projelerin sayesinde 1969’da İnternet o dönemin zirvesine ulaşmıştır. Bu tarihten sonra da ARPANET bildiğimiz modern İNTERNET olarak hayatımıza girmiş oldu. 70’li yılların başında Amerikan üniversitelerinde bu projeden yararlanma imkânı verilmesinin ardından e-posta (SMTP) ve NNTP uygulamaları yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bunları FTP ve HTTP izlemiştir. 30 Nisan 1993’te CERN tarafından WWW ön eki ile İnternet kamunun ulaşabileceği şekle getirildi. İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı (TÜVAKA) ile geldi, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşti ve vatandaşların kullanımına açıldı.

Günümüzde özellikle mobil İnternet aygıtlarıyla hemen hemen her yerden İnternet’e erişilebilir. Kablosuz ağ bağlantısını destekleyen cep telefonları, taşınabilir oyun konsolları, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlarla kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri yerden İnternet’e ulaşabilirler.

İnternet sadece beş yıl içinde 50 Milyon kullanıcıya ulaşmıştır. İnternet günümüzde de yaygın olan yediden yetmişe herkesin kullandığı teknoloji ürünü olan ve her gün yenilenen bir bilgi kaynağı teknoloji ürünüdür.

Herkesin evinden çalıştığı, eğitim aldığı şu günlerde internetin iyi bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Fakat bir çok sosyal medya sitelerinde gördüğümüz  gençlerimizi gösterdiği tavırdan hoşnut olmayabilirsiniz. Bu durumda  onlara internetin nasıl kullanılması gerektiğini öğretmemiz gerektiğini göstermektedir. İnternet sayesinde bir çok insan iyi yerler geldi diyebiliriz. Bir insanı doğru yönlendirerek sadece internet üzerinden aldığı eğitimlerle bile bir şeyler yapabileceğini görmemiz göstermemiz gerekmektedir. İnterneti doğru kullansanız bile her zaman tehlike kapınızdadır. Yanlış bir butona basmanız bile kullandığını cihaza virüsler , casus programların bulaşmasını sağlayabilir. Bunlar yüzünden cihazında bulunan verileriniz(kişisel bilgileriniz, başkalarını eline geçmemesini isteyeceğiniz dosyalarınız) başkalarının eline geçtiğinde ise sizlere şantaj bile uygulamaya kalkabilirler. İnternet çağımızın en büyük iletişim ürünüdür. Bu ürünü sizlerin de doğru kullanmanızı isterimi öneririm.