HIRS VE AZİM


    
Hırs ve azim birbirine ne kadar yakın anlamlı gibi gözükse de, aslında ikisi de farklı kavramlardır. Türk Dil Kurumu’nun (TDK) verilerine göre azim, herhangi bir işteki engelleri yenme kararlılığı olarak açıklanmakta. Hırs ise öfke, sinir ve kızgınlıkla birleşip sonu gelmeyen istek ve aşırı tutkulu olma durumudur. Bunların beraberinde, daha iyiye ulaşmak için mücadeleler vermek; hırs kavramını açıklamaktadır.


Azimli olmak herkesin hayatında olan bir kavramdır. Çalıştığımız işte olsun, gittiğimiz sporda olsun hemen hemen her alanda yaşadığımız bir duygu durumudur. Önüne çıkan engelleri yenme isteği insanı aslında daha başarılı yapıyor. Her işin başında istemek geliyor açıkçası. Kendine ‘ben başarırım, ben yaparım’ diyen bir insan hayatının büyük bir kısmında başarılı olacaktır. Çünkü insan beyni yönlendirilmeye müsait bir durumdadır. İnsan aklına neyi koyarsa onu başarmak için elinden gelen her şeyi yapar. Azimli olmakta bunu gerektirir zaten. Pes etmeden, bıkmadan, sıkılmadan devam ettirmek gerekiyor.

İnsan bir işe azimle başlayıp başarısına ulaştıysa daha da fazlasını isteyecektir. İşin içine duygularını katacak, bununla beraber daha da iyiye ulaşacaktır. İşte bunların tümüne insanın içindeki hırs sebep olmaktadır. Hırslı bir insan kolay kolay pes etmez.


Hırslı insanlardan ‘asla yapamayacağım, ben bunu başaramam, başarı kaderdir kısmettir’ gibi sözler asla duymazsınız. Çünkü insan neye inanıyorsa onu kabul eder, inandığınız şeyle kaderinizi belirlersiniz. Engeller ne kadar büyük olursa olsun her zaman başarılı olacaklarına inanırlar. Hırslı insanlar başarmayı ilk hedeflerine koydukları için bu düşüncede fazla kararlı ve hedeflerine ulaşmada fazlasıyla kararlıdır. Kendilerini asla niteliksiz ve beceriksiz olarak görmezler ve düşünmezler. Böyle bir düşünce zihinlerinde hatta kelime dağarcıklarında dahi bulunmaz. Böyle bir yola başvurmazlar ve inanmazlar. Hiçbir zaman hedeflerinden şaşmazlar. Her zaman ben bunu başarabilirim yapabilirim düşüncesi ile hareket ederler.

Hayatta her daim kararlı olun, hırslı olun. Azim ve hırs her zaman başarıyı getirir. Başaramayacağınızı asla düşünmeyin. Her insanın inişleri çıkışları elbet olacaktır. Önemli olan düştükten sonra daha yükseklere çıkabileceğinizi bilmektir. Ne olursa olsun hiçbir zaman başladığınız işi yarım bırakmayın. Battınız mı? Tekrar başlayın, devam ettirin. İflas mı ettiniz? Tekrar kurun. Daha iyisini kurun, daha iyisi için çalışın. Unutmayalım ki toplumda başarısız insanı her zaman ezerler. Ayakta durabilmeyi her zaman bilmek gerekiyor bu yüzden. Başarılarınız eksik olmasın! Sağlıcakla, sevgiyle ve azimle kalın..