ELEKTRONİK NEDİR?

Elektroniğin Gelişim Süreci:

Elektronik günümüzde artık vazgeçilemez olan birçok teknolojik cihazların temellerinin dayandığı elektriğin gelişmiş kollarından biridir. Elektriğin bir cihazın içinde işlenmesi, akışının gerektiğinde durup gerektiğinde devam etmesi, mantık kapıları aracılığı ile yönetilmesi, gerilim değerine göre yönlendirilmesi tam elektronik bir cihazda görülen olaylardır.

Geçmişten günümüze birçok elektronik cihaz hayatımıza girmiştir. Geçmişe nazaran bu cihazlar artık daha küçük ve daha kullanışlı hale gelmiştir. Örneğin; ilk bilgisayar neredeyse bir oda büyüklüğündeyken şimdi ise cebimize koyabilecek kadar küçük hale gelmiştir. İnsan hayatını zaman geçtikçe daha çok kolaylaştıran ve işlevsel cihazlar sürekli gelişmiş ve hayatımızda da büyük bir yere sahip olmuşlardır. Günümüzde hemen her insan saatinin neredeyse tamamında bu cihazlarla zaman geçirmekte ve birlikte yaşamaya alışmışlardır.

Elektroniğin Sosyal Hayata Kattıkları:

Elektroniğin sosyal hayattaki etkisi oldukça büyük ve kapsamlıdır. Birçok durumda elektronik cihazlardan faydalanırız. Örneğin; Haberleşme, alışveriş, bilgi edinme, müzik dinleme, resim çekme gibi. Geçmişte insanlar günümüze nazaran daha uzun zamanlarda haberleşebiliyorlardı. Mektuplar yazıyorlar ve posta yoluyla gönderiyorlardı. Tabi bu zaman alıyordu. Daha önceleri ise Elçiler vardı. Bu elçiler aylarca yol alıp bir ülkeden diğer ülkeye haber götürüyordu. Günümüzde ise sadece birkaç dakika içerisinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna mesajımızı iletebiliyoruz. Dolayısıyla hızlı olması da sosyal hayatımızı elbette etkiliyor. Bu durum zararlı mı yoksa bizim avantajımıza mıdır? Tamamen nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişir bu durum. Elektroniğin gelişimi ülkeler arası ekonomik, siyasi, askeri durumu da etkiler.

Elektroniğin Günlük Pratik Hayatta Kazandırdıkları:

Elektronik hayatımıza kesin olarak girmiştir. Herkesin en basit cebinde telefonu vardır ve aktif olarak kullanıyordur. Dolayısıyla önceden alışveriş yapmak için belli bir yol kat ederken şuan telefonlarımızdan anında alışveriş yapabiliyoruz. Bu elektroniğin bize sağladığı kolaylıklardan sadece bir tanesi. Hava durumu, yol yardımı, müzik dinlemek, acil çağrılar yapmak gibi birçok işlemde kullanırız. Sadece telefon değil çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi ev içerisindeki cihazlarda hayatımızı kolaylaştırmakta. Çalışma ortamlarında artık sunum hazırlamak gibi kolaylıkları da mevcut. Önceleri bu işlemler hem insanların çok ciddi anlamda zamanını alıyor hem de bu işleri yaparken oldukça enerji harcıyorlardı. Şimdi ise daha kolay ve hızlı bir şekilde bu işlemler yapılabiliyor. Elektroniğin gelişimi insan hayatını kolaylaştırmış ve zamandan çok büyük tasarruf etmemizi sağlamıştır. Doğru kullanıldığı sürece elektronik hayatımıza pozitif yönde büyük etkileri olacaktır.