Çocuk Olmak

İnsan olmak kolay değildir. Sadece nefes alıyor olmak insan olduğumuz anlamına gelmez. Günümüze kadar 110 milyar insan doğmuştur. En ünlüsünden en zalimine en zekisinden en delisine hepsinin bir çocukluğu olmuştur. Ne kadar fazla bir sayı değil mi? Bu dünya 110 milyar çocuk büyüttü. 110 milyar çocuk nefes aldı yedi içti yaşlandı ve öldü. Kimi dünyayı daha iyi bir yer yapmak için savaşçı kimi dünya ya ihanet etti.

 Çocukluk insanlığın en masum evresidir şüphesiz. Henüz karakterimiz huylarımız oturmamış bilgiye aç bir zihin. Ne doğru ne yanlış bilmiyoruz. Kaygımız yok bir mücadelemiz yok. Bulunduğumuz ortam bize cennet sanki. Düşüncelerimiz saf ve masum, adımlarımız kırılgan, yolumuz daha çok uzun. Kocaman bir dünya var karşımızda keşfedilmeyi bekliyor. Kocaman bir ömür var. Hikayemizin daha ilk bölümü olaylar, kişiler, konumlar çok masum çok güzeller. İlk dostluklarımız var, ilk aşklarımız, ilk kavgalarımız, duyguların ilki var çocukluğumuzda. Doğru nedir yanlış nedir yeni yeni öğreniyoruz. Canımız acıyor ağlıyoruz, hoşumuza giden her şeye gülüyoruz. Kolay kolay yorulmuyoruz, nefes nefese kalmıyoruz. Düşüyoruz hemen kalkabiliyoruz. Yaralarımız gün doğmadan iyileşiyor. Sevgilerimizde karşılık yok beklenti yok. Oyuncaklarımız en değerli mal varlığımız. Kıskançlık yok, kin yok. Arkadaşımızla kavga ediyoruz sonra sarılıp oyuna devam ediyoruz. Babamız kahraman annemiz ilk aşkımız. Zenginlik bizim için bir oyuncağa sahip olmak, daha fazlasını aramıyoruz sürekli. Çıkar nedir bilmiyoruz mutluluğumuzu paylaşıyoruz herkesle. Yapmacık olan bir şey yok. Çocukluk insanın en temiz ve en günahsız zamanıdır.

Gelecekteki kişiliği ve huyların doğum noktası da çocukluk. Bir insan çocukluğunda yaşadığı olayların sonucunda gelecekteki karakteri oluşur. Örneğin birini incittiğinde ona bunun yanlış olduğunu söyleyecek biri olmazsa, o çocuk büyüdüğünde bir katil olabilir. Dolayısıyla gelecekteki dünya şu an ki çocukların elinde olacak.

Özellikle ebeveynler çocuk sahibi olmayı sadece karnını doyurmak, altını temizlemek olarak değil, belki geleceğin doktoru, avukatı, bilim insanı olarak yetiştirmeli. Her çocuk değerlidir, bunun sorumluluğunu alamıyorsanız insanlığı kirletmek hakkınız değildir. Özellikle merhamet, adalet, saygı, sevgi, utanma duygularını çocuklarınıza katmalısın. Şimdiki sorunların çoğu bu duyguların eksikliğinden meydana gelmektedir. Dünya hepimizin sadece kendimiz için yaşayamayız. Günümüz ve geleceğimiz için mücadele etmeliyiz.

Çocukluk mu güzeldi, çocukken mi güzeldik?