ÇANAKKALE

Çanakkale, Türkiye’de bulunan bir şehirdir. Marmara Bölgesi ve Ege bölgesi sınırları içinde yer alan şehir Türkiye’nin kuzeybatısındadır. Çanakkale ili içerisinde 12 ilçe vardır. Bu ilçelere bağlı 81 mahalle bulunmaktadır. Çanakkale’nin toplam nüfusu ise 542.160 kişidir. İstanbul’dan sonra boğazı bulunan, Avrupa ve Asya kıtalarındaki ikinci ilimizdir. Yüz ölçümü ise 9817 km2’dir. Çanakkale’nin komşuları Tekirdağ, Balıkesir ve Edirne’dir. Türkiye’de nüfus sıralaması olarak en kalabalık 39. şehirdir. Şehirde 1 tane üniversite bulunmaktadır. Şehre ulaşım olarak ise hava yolları ve otoyolları kullanılır.

  Bu şehrin iklimi bulunduğu coğrafya nedeniyle geçiş nitelikleri taşısa da genellikle Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Anadolu’nun en batıdaki noktası olarak geçen Baba Burnu ile Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada da bulunan İncirburnu Çanakkale’nin sınırları içerisindedir. Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan en büyük adalar unvanına sahip olan Bozcaada ve Gökçeada da Çanakkale’nin il sınırları içerisindedir.

  Geçmişten bugüne kadar Çanakkale büyük sınavlardan ve zorluklardan geçmiştir. Büyük devletlere ev sahipliği yapmış olup Çanakkale Savaşı gibi büyük destanlar yazılan bir savaş geçirmiştir. Büyük isimler ayak basmış olup, binlerce şehir verilmiştir. Çanakkale, Cumhuriyetin ilk senelerinde Gelibolu ve Biga gibi sancakların kaldırılması sonucu ve her iki sancağın ortasında bulunmakta olan Çanak köyünün il ilan edilmesi sonucunda meydana gelmiştir. 1927’deki Nüfus sayımında Çanakkale’nin merkezdeki nüfusu 8500 kişiydi. 3000 yıldan beri yerleşimin olduğu bilinmektedir.

  Truva Antik kenti M.Ö 2500 yılında büyük bir deprem geçirmiş ve çoğu yer yıkılmıştır. Bölgede uzun yıllar boyunca Lidyalılar yaşamıştır. Milattan önce 336 senesinde bölgede en önemli güçler haline gelen Pers İmparatorluğu Helenizm’i bütün dünyaya yaymak amacı ile Büyük İskender kıyılarında büyük bir yenilgiye uğratılmıştır. Osmanlı devrinde ise Karesioğulları Beyliğinin yıkılması sonucunda şehrin bugünkü topraklarının bir bölümü ele geçirilmiştir. Bizans sayesinde şehrin fethi çok daha kolaylaşmıştır. Ardından, Boğazlar sayesinde kontrol Osmanlı’ya geçmiştir.

  Şehrin toprakları, genelinin yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır. Ormanlar şehrin topraklarının %55’ini oluşturur. Ormanlıklar ise 540.000 hektar olup bunun 450.000 hektarı koru, 90.000 hektarı köylülere dağıtılan ve ticaretler yapılmakta olan kesime hazır ormanlardır. Ormanda alanın yarısından çoğunu meşe ve kızılçam kaplar.

  Çanakkale, yıllar boyunca farklı farklı egemenliklerden geçmiş, onların mimarisinde ve yaşam tarzlarından izler kalmıştır. 70’li yıllarda yapılmaya başlamış ticarette, ildeki geleneksek toplum yapısı yerini hızla modern bir anlayışa bırakmıştır. Ticari yatırımlarla birlikte şehirde ulaşım kolaylaşmıştır. Bununla birlikte şehrinde görünümü değişmeye başlamıştır. Bugün Türkiye’de Çanakkale, en modern şehirlerden birisidir. Toplum; Göçmenler, Çerkezler, Pomaklar, Yörükler, Türkmenler ve az sayıda da olsa Boşnak’tan oluşur.

  Çanakkale’yle birlikte birçok ilçesi tarihi ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Fakat, bu bölgeler olması gerekenden çok az turist çekmektedir. İl merkezinin çevresinde bulunan yerlerin hemen hemen her yer sit alanı olarak ilan edilmiştir. Çanakkale’nin büyüyememesinin asıl sebeplerinden birisi budur. Birçok alan yerleşime kapalıdır.

  Çanakkale’nin başlıca turistik yerleri şunlardır:

 • ASSOS
 • GÖKÇEADA
 • BOZCAADA
 • ANTİK YUNAN ŞEHİRLERİ
 • TRUVA ATI
 • ÇANAKKALE BOĞAZI
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI
 • KALELER
 • ANITLIKLAR
 • ÇANAKKALE DENİZ MÜZESİ KOMUTANLIĞI
 • KAZDAĞI
 • ÇİMENLİK KALESİ
 • KAPLICALAR
 • HARP ESERLERİ MÜZESİ