25 KASIM KADINA YÖNELİK YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ

Bu gün gerçekten hem Dünya genelinde hem de ülkemizde oldukça fazla görülen ve gittikçe artmaya devam eden bir konuya değineceğiz. Öncelikle insanlık geçmişten günümüze kadar iki cinsiyetin evlenmeleri ve ırklarını devam ettirmeleriyle gelmiştir. Erkekler fiziki olarak hem çalıştıkları yaptıkları işler gereği kadınlardan biraz daha güçlü olmuşlardır. Kadınlar ise erkeklere nazaran duygusal, zihinsel manada daha detaycı ve daha derin düşünen kişiliğe sahiptirler. Şiddet sadece kadın ile erkek arasında değil, çocuklara veya hemcinsler arası uygulanan şiddetlerde vardır. Geçmişte de günümüzde de şiddeti sürekli bir çözüm yolu olarak gören insanlar, karşısındaki korkutmak tehdit etmek ve susturmak adına oldukça fazla kullanılmıştır. Temel de güçlünün güçsüzü ezmesi olayıdır.

 Kadına şiddet affedilmeyecek kadar alçaltıcı ve eğitim görmemiş, insanların saygı duymadığı ve bir değere sahip olmayan insanların yapacağı bir iştir. Eğitimli gerçekten kendini yetiştirebilmiş ve bir donanma sahip insan, insanların değerini anlar ve onlara saygı duyar. Ancak taş devri adamları henüz iki kelimeyi bir araya getiremediği için sözlü olarak iletişim kuramaz ve şiddete başvurur. Özellikle günümüz dünyasında hâlâ şiddeti çözüm olarak gören insanların bulunma oranı o ülkenin en çok eğitim seviyesini gösterir. Gerekli eğitimi alabilmiş bir insan küçüklükten itibaren ailesi başta olmak üzere okullarda, saygı duyduğu büyüklerinden bu durumun yanlış olduğunu anlayabilirse o çocukluktan gelen eğitimle ilerde insanlara karşı saygı duyacak ve şiddete başvurmayacaktır. Genel anlamda bakıldığında şiddet yanlısı ve suça yatkın kişilikteki insanların çocukluktaki aile hayatlarında mutlaka bir sorun yaşanmıştır. Saygısız, sevgisiz ve sürekli şiddet altında büyüyen çocuk ilerde suça eğilim ve şiddetle sorun çözen bir kişilik haline geliyor. Dolayısıyla özellikle çocuk yetiştirmekte ebeveynlere büyük rol düşüyor. Her şeyden önce çocuğunuzu insanlara karşı saygılı ve değer veren bir birey olarak yetiştirmeli ve sizlerde bu şekilde davranmalısınız. Çocuğunuz doğdu andan itibaren artık hayattaki iki kahraman sizlersiniz ve iyi veya kötü olmak sizin elinizde.

 Tüm insanlara var olduğu için bile saygı duymalıyız. Hiçbir sorunun çözümü şiddet değildir. Özellikle kadınlara şiddet cahillik ve mağara adamlığından başka bir şey değildir.

Kadınlar İnsandır, Biz İnsanoğlu.

NEŞET ERTAŞ

Yer Yüzünde Gördüğünüz Her Şey, Kadının Eseridir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK